تبلیغات
راهیان نور - قانون 309 (هزار قانون زندگی)
 
راهیان نور
شهادت هنر مردان خداست
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : بارزان جماران

این رها کن عشـق های صـورتی

نیست بر صورت نه بر روی سِتی

 

عشق در نگاه عارفان و حکیمان به دو دستۀ مجازی و حقیقی تقسیم می شود. عشق های مجازی با دیدن جلوه ای زیبا و یا شنیدن کلامی دلنشین و امثال اینها ظهور می یابد و آدمی را مجذوب می کند. چنانچه انسان در این مرحله که مرحلۀ صورتها است متوقف شود، پس از چندی از التهاب آن حالت های عاشقانه کاسته می شود و به مرور به سردی و خاموشی می گراید و حتی گاهی ممکن است به ضد حالت اولیه تبدیل شود. اما اگر عشق مجازی از مرحلۀ صورت بگذرد و با جان و روان صاحبِ صورت ارتباط برقرار سازد، عمق می یابد و از حالت مجاز به سوی حقیقت حرکت می کند و تا آنجا پیش می رود که فرد عاشق دیگر ظاهر و صورتی نمی بیند و جانش با جان معشوق پیوند می خورد. همانگونه که مجنون در عشق به لیلی، به چنین مرحله ای رسیده بود.


 
عشق های حقیقی از همان ابتدای ظهور، نظر به عالم معنا و ارزش های معنویِ معشوق دارد و لذا از صورت ها می گذرد و با عالم حقیقت مجالست می یابد. همچون عشق شگفت انگیزی که بین مولانا و شمس تبریزی ظاهر شد و این دو جان شیفتۀ حق را در هم آمیخت و چنین شور ماندگاری را در عالم پدیدار ساخت.


مولانا در این بیت که از پیچیدگی عمیقی بر خوردار است، می گوید عشق های صورتی را رها کن. چرا که اساساً عشق به صورت ها وجود خارجی ندارد. عشق بواسطۀ زیبایی های ظاهری معشوق شکل نمی گیرد، بلکه از نخست نظر به باطن دارد. حتی اگر این موضوع در ابتدا برای عاشق آشکار نباشد. آنچه عاشق بدان عشق می ورزد و خود را در جذبۀ آن می بیند، جلوه های صورت و اندام معشوق نیست. و در این حالت تفاوتی میان عشق های این جهانی و آن جهانی وجود ندارد. در هر دو حالت، عاشق دل باخته نظر به حقیقت دارد.
 

آنچه معشوق است صورت نیست آن

خواه عشق این جهان خواه آن جهان

 

دلیل روشن این مدعا آن است که حتی آنان که علی الظاهر به زیبایی های صورت و اندام عشق می ورزند، همینکه جان از جسم معشوق خارج شد، آن جسم زیبا را رها می کنند و از آن فاصله می گیرند.

 

آنـچـه بر صـورت تـو عـاشـق گشـتـه ای

چون برون شد جان چرایش  هشته ای؟

صورتش زیباست این سیری ز چیست؟

عاشقا  واجـو که معـشـوق تو کیست؟

 نوع مطلب :
برچسب ها : راهیان نور، قانون زندگی، عشق، عشق صورتی، عشق مجازی، عشق حقیقی،

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی