راهیان نور
شهادت هنر مردان خداست
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : بارزان جماران

جبهه جهادگران مجازی در دومین  سال فعالیت ، چهارمین همایش خود را با موفقیت کامل برگزار کرد .  همایش آموزشی رسانه و شبکه های اجتماعی  ، در شهر مشهد مقدس ، با حمایت و همکاری قرارگاه خاتم الاوصیاء (ص) و استانداری خراسان رضوی ، در تاریخ 15 تا 18 شهریور ماه 1390 اجرا شد . در این همایش کشوری ، بیش از 100 نفر از فعالین سایبری  ، به خصوص فعالین شبکه های اجتماعی  حضور داشتند .


اردوی مشهد سال 1390


اطلاع رسانی این برنامه به صورت عمومی از ابتدای ماه مبارک رمضان ، در سایت جبهه گران و کلوب جبهه جهادگران مجازی در شبکه اجتماعی کلوب صورت گرفت و با استقبال چشم گیری از سوی فعالین سایبری روبه رو شد . بخش مختصری از هزینه  های همایش توسط شرکت کنندگان ، پرداخت شد.

اسکان خواهران در مهمان سرای سپاه امام رضا وابسته به هتل نخل مشهد ، واقع در  چهار راه دانش ، خیابان عنصری 7 ، صورت گرفت و اسکان برادران در مجتمع فرهنگی امام رضا (ع) بود .


جهادگران مجازی

محل برگزاری سخنرانی ها، سالن شهید آوینی واقع در 4راه دانش بود که توسط استانداری هماهنگ شده بود.

اولین همایش تخصصی رسانه و شبکه های اجتماعی

 سین برنامه همایش قبل از شروع برنامه برای شرکت کنندگان با پست الکترونیک ارسال شد . پذیرش شرکت کنندگان از بعد از ظهر روز دوشنبه  14 شهریور ،  آغاز شد و تا صبح سه شنبه  15 شهریور ، تمامی شرکت کنندگان  در محل اسکان پذیرش شدند .

مسئولین جبهه جهادگران مجازی  در این برنامه علاوه بر بحث آموزشی ، قصد داشتند برای انسجام بیشتر فعالیت های گروه در آینده ،  تقسیم وظایفی را انجام دهند و در حلقه های فکر ، دوستانه ای که خانم ها و آقایان به صورت مجزا در محل اسکان خود برگزار می کردند ، بعضی مسائل ، آسیب ها و تهدید هایی را که در فضای سایبر ، می توانند ضربه های جبران ناپذیری به افراد وارد کند را مورد بحث و بررسی قرار دهند تا افراد با آگاهی و بصیرت بیشتری در این فضا فعالیت کنند .

ارتباط گیری با اساتید و افراد مطرح در فضای سایبر از دیگر برنامه های گروه در این برنامه بود ، که علاوه بر  استفاده از مباحث مفید و اثر گذار اساتید دعوت شده ، نحوه فعالیت و برنامه های گروه را به صورت مفصل برای آنان ، بیان می کردند و ار راهکار ها و راهنمایی های این بزگواران در زمینه سازمان دهی و ساختار سازی این گروه که در نوع خود منحصر به فرد و خلاقانه است ، استفاده کردند.

بسته فرهنگی این برنامه شامل دو سی دی هدیه موسسه هابیلیان با نام: نرم افزار سند نفاق( بررسی پرونده فتنه )و نرم افزار قابیلیان ( بررسی تاریخچه و عملکرد منافقین)، کتابچه سخنان رهبری در بحث بیداری اسلامی که توصط نهضت مقاومت اسلامی به گروه هدیه شده بود ، نرم افزار سخنرانی استاد مهندسی ، نرم افزار پایداری (با موضوع ایثار و شهادت )، دو بسته فلش کارت با موضوعات خاطرات ازدواج در سیره شهدا و مناجات و دست نوشته های شهدا و دفترچه یادداشت و خودکار بود. حرم مطهر هم دو پوستر و نمک تبرک را به همه شرکت کنندگان هدیه کرد.

برنامه همایش به صورت اختصار در جدول زیر بیان می شود و در ادامه به توضیح بخش های مختلف برنامه ها می پردازیم .

روز

صبح

بعد از ظهر

شب

دوشنبه

-

-

-

6- 9

پذیرش

10 – 12

حلقه های فکر با موضوع آسیب شناسی شبکه های اجتماعی

سه شنبه

8 - 11

پذیرش

11-12

زیارت دسته جمعی

12- 2

نماز و نهار

3- 6

افتتاحیه و سخنرانی جناب آقای کلیدری ، مشاور سایبری استان داری مشهد

10- 12

شرکت در حلقه معرفت برگزار شده در حرم مطهر

چهارشنبه

8- 9:30

کارگاه آموزشی سواد رسانه ای ،

جناب آقای امامی

9:30  -12

جریان شناسی سیاسی

جناب آقای روانبخش

3- 4:30

پرسش و پاسخ ، جریان های سیاسی ، با حضور جناب آقای راونبخش

5 تا 6:30

سخنرانی جناب آقای امامی با موضوع فرصت های فضای سایبر و روش های تولید و نشر هوشمندانه محتوا در این فضا

10 – 12

حلقه های فکر با موضوع ، بررسی نوع و میزان فعالیت در فضای مجازی

5 شنبه

8- 9:30

سخنرانی جناب آقای نوری با موضوع سونامی دیجیتال ، آینده پژوهی فضای سایبر و دیجیتال

10 – 12

ادامه سخنرانی جناب نوری با موضوع معرفی حوزه های فعالیت اثرگذار در فضای سایبر و بررسی اهمیت تولید محتوای مناسب با مخالب

1-       2:30

جلسه شورای مرکزی با جناب آقای نوری در زمینه ، تعیین ساختار کار برای فعالیت و بررسی ایجاد بستر جدید

3-5

زیارت دسته جمعی قطعه شهدای بهشت رضا و شرکت در مراسم سالگرد شهید کاوه . برگزاری مراسم خاطره گویی از شهید برونسی  

6 -11

برگزاری نماز و دعای کمیل در باغ و  برگزاری حلقه های فکر در زمینه آسیب شناسی روابط در فضای مجازی

جمعه

8:30-10

سخنرانی دکتر رحیم پور ازغدی  در زمینه تحلیل جهادمجازی و حساسیت کار در فضای رسانه

 

10-12

ادامه سخنرانی جناب رحیم پور با موضوع ، تلاش غرب برای تغییر سبک زندگی ، اهمیت فعالیت در زمینه بیداری اسلامی و افشاگری رسوایی های غرب و مراسم اختتامیه

12- 2

نماز و نهار

4- 6

برگزاری جلسه هماهنگی ها و تقسیم وطایف برای اعضای جبهه جهادگران مجازی

 

 

 

شرح مختصر برنامه ها :

1-   مراسم افتتاحیه ، با قرائت آیات ملکوتی قرآن مجید توسط برادر ابراهیمی  آغاز شد.

 قیام حضار به احترام پخش سرود جمهوری اسلامی ایران

جبهه جهادگران در یک نگاه


مجری به اختصار هدف از برگزاری این همایش را بیان کرد . در ادامه اشعاری تأثیر گذاردر وصف شاه خراسان  و آخرین منجی بشیریت ، حضرت مهدی (عج) توسط یکی از مداحان اهل بیت آقای ابراهیمی قرائت شد .سپس کلیپ هایی از سفر راهیان نور جبهه جهادگران مجازی و گزارش عملکرد یکساله گروه پخش شد . مجری قبل از شروع سخنرانی اعلام کرد که از هر سخنرانی یک سوال طراحی شده و شرکت کنندگان می توانند ، با ارسال پیامک به شماره اعلام شده ، در مسابقه شرکت کنند و در مراسم اختتامیه به قید قرعه به سه نفر از شرکت کنندگان هدایی اهدا می شود . مراسم افتتاحیه با سخنرانی جناب آقای کلیدری ، مشاور سایبری ، استانداری مشهد ، ادامه پیدا کرد . جناب کلیدری با بیان تاریخچه ، استفاده از واژه قدرت نرم ، بحث خود را آغاز و سه  کتاب در زمینه تکنیک های مقالبه با عملیات روانی ، معرفی کردند.  ایشان در  ادامه از برنامه دشمن برای تغییر سبک زندگی جوامع بشری  به منظور ، تحت سلطه قرار دادن آنها ، صحبت کردند . جناب کلیدری با تاکید بر فعالیت گروهی و تیم سازی هدفمند ، از فعالین سایبری خواستند تا وظیفه تاریخی خود را در این برهه حساس زمانی انجام دهند و با تدبیر درست و توکل به خدا در این عرصه وارد شوند .2-   برنامه اول روز دوم ، کارگاه آموزشی با موضوع سواد رسانه ای بود که جناب امامی ، مدیر فرهنگسرای رسانه مشهد ، مدیریت جلسه را به عهده داشتند . ایشان ابتدا تعاریف و مفاهیم پایه ای بحث سواد رسانه ای را مطرح کردند . سپس تکنیک های کاربردی بحث سواد رسانه ای مطرح شد و بعد از هر تکنیک با پخش یک نمونه فیلم یا عکس از  استاد  امامی از شرکت کنندگان میخواستند که تحلیل خود را از مشاهداتشان با استفاده از آن تکنیک ها بیان کنند. درنهایت به بحث روش اطلاع رسانی  اسلامی پرداختند و به بررسی مزیت های رقابتی روش صداقت محور و آگاهی بخش اسلامی ، را برشمردند.

3-   جلسه دوم روزدوم  به سخنرانی جناب آقای روانبخش ، سردبیر هفته نامه پرتو ، و از فعالین سیاسی مذهبی اختصاص یافت. ایشان با تاکید بر مطالعه تاریخ اسلام به خصوص تاریخ زندگی و حکومت امام علی(ع) ، به منظور افزایش بصیرت و توانانی تجزیه و تحلیل مسائل ، صحبت خود را آغاز کردند . در ادامه ایشان به بررسی جریان فتنه از سال 68 تا 88 پرداختند و با استفاده از کد های موجود در سخنان رهبر فرزانه انقلاب ، امام خامنه ای ، این برهه زمانی و فتنه های بعد از رحلت امام فتنه  و سال 78 و 88 را تجزیه و تحلیل کردند .

همایش تخصصی رسانه و شبکه های اجتماعی

4-   جلسه اول بعد از ظهر دوم  ، به پرسش و پاسخ در باب جریان شناسی مسائل سیاسی اختصاص یافت . جناب روانبخش با پاسخگویی سوالات کتبی و شفاهی شرکت کنندگان مدیریت بحث را به عهده داشتند . با توجه به درگیری فعالین سایبری با مسائل سیاسی و نیازی که در این باب احساس می کنند و وظیفه خود می دانند که در این مسائل جهت گیری به موقع ، صحیح و عادلانه ، داشته باشند ، برگزاری این جلسه با استقابل خوبی مواجه شد .

5-   جلسه دوم بعد از ظهر دوم  ، بحث روش های تولید محتوای هوشمندانه در فضای سایبر بود ، که توسط جناب امامی ارائه شد . ایشان بحث کاربردی  تولید محتوا را با استفاده از یک نمودار ذهنیدنبال کردند که  در بر گیرنده شاخه های 1- شناخت مسأله 2- مزیت بحث کارآفرینی در بحث سایبری 3- رسانه  4- روانشناسی 5- هنر ، بود . در شاخه شناخت مسأله تاکید داشتند عارضه با مسأله اصلی اشتباه گرفته نشود زیرا باعث می شود راه حل بر مبنای غلطی ارائه شود که قطعا اثرگذاری عمیقی نخواهد داشت. در بحث رسانه نیز ، زیر شاخه مهندسی اطلاع رسانی را به اختصار ، معرفی کردند و که پیام ، مخاطب ، ابزار ، استراتژی ، بازخوردگیری ، بخشی از زیر مجموعه های این مبحث هستند و در این جلسه در مورد آنها بحث شد. شب روز دوم در محل های اسکان خواهران و برادران به صورت مجزا ، حلقه های فکر تشکیل دادند و به بررسی فرصت های موجود در فضای سایبر پرداختند . با دسته بند ی انواع فعالیت ها و میزان فعالیت در هر بخش ، تا حدی تقسیم مسئولیت ها صورت گرفت .

7-    صبح روز سوم جلسه تخصصی شبکه های اجتماعی  با  سخنرانی جناب آقای نوری برگزار شد . ایشان بحث را با عنوان سونامی دیجیتال آغاز کردند و با بررسی سمت گیری تکنولوژی و سرعت رشد آن ، تصویری از آینده برای مخاطبین ترسیم کردند تا در برنامه ریزی ها و هدف گذاری ها خود ، با توجه به افق آینده عمل کنند و  بتوانند اثرگذاری مناسبی در این فضا داشته باشند . ایشان تاکید داشتند هنوز فرصت های ما در فضای سایبر بیشتر از تهدیدات است و باید با یک برنامه ریزی مناسب و کارگروهی از این فرصت ها به نحو احسنت استفاده کرد.


همایش تخصصی رسانه و شبکه های اجتماعی


در جلسه دوم صبح ایشان با ادامه بحث در زمینه فعالیت سایبری ، 4 محور را به عنوان روش جریان فتنه در سال 88 بیان کردند که برای مقابله با حملات آنها باید این 4 محور را به خوبی شناخت و عملیاتی کرد. این چهار محور عبارتند از : 1- تولید محتوای هوشند و هدفدار 2- تکثیر و توزیع آن محتوا در حدوسیع 3- حضور فعال در بستر های تعاملی 4- سازماندهی فعالیت های گروهی .

 در ادامه نیز به حلقه 8 مرحله ای فعالیت گروهی در فضای مجازی اشاره کردند . که این مراحل عبارتند از : 1- رصد 2- اطلاع رسانی 3- تحلیل 4- طراحی 5- تولید 6- توزیع 7- تعامل 8- بازخورد 

8-   در بعد از ظهر روز سوم ، اعضای شورای جبهه جهادگران مجازی  جلسه ای خصوصی با جناب آقای نوری برگزار کردند . دراین جلسه روند فعالیت گروه و برنامه آینده آن مطرح شد . بحث تعیین ساختار اصلی فعالیت این گروه فعال در فضای مجازی ، بخش عمده جلسه را به خود اخصاص داد . در نهایت ایجاد بستری مناسب و امن داخلی برای تجمع  این گروه در فضای سایبر و استفاده از سامانه پیامک به منظور ارتباط گیری و اطلاع رسانی به اعضا ، از ضروریات کار اعلام شد و جناب نوری نظر مساعدشان را  برای همکاری با گروه در این زمینه ها اعلام کردند.

9-   بعد از ظهر برنامه زیارت بهشت رضا و مراسم خاطره گویی بر سر مزار شهید برونسی برگزار شد . بعد از این مراسم شرکت کنندگان برای مراسم نماز و دعای کمیل به باغ رفتند . بعد از مراسم دعا و صرف شام . حلقه های فکر مجزایی توسط خواهران و برادران برگزار شد که موضعاتی از قبیل ، آسیب شناسی روابط در فضای سایبر و راهکار هایی برای کاهش این آسیب ها مورد بررسی قرار گرفت.


10-  برنامه روز آخر به سخنرانی دکتر رحیم پور ازغدی اختصاص یافت . ایشان در یک سخنرانی نسبتا طولانی بی وقفه ، اما صمیمی ، باید ها و نباید های فعالیت های جهادی ، فرصت ها و تهدید های فعالیت های رسانه ای ، راهکار ها و فرصت های فعالیت های فرهنگی را مورد بررسی قرار دادند. جناب رحیم پور ازغدی ، عمق بخشی معلومات دینی و تقویت انگیزه و اراده شخصی را برای حضور موثر در عرصه رسانه به خصوص فضای مجازی ضروری دانستند. ایشان جنگ امروز را جنگ محتوا و کیفیت محتوا دانستند و با بیان تکنیک هایی که از سوی دنیا غرب برای پنهان کردن حقیقت ، مورد استفاده قرار می گیرد ، از فعالین سایبری خواستند که با بصیرت و نگاهی عمیق وارد این عرصه شوند.

اولین همایش تخصصی رسانه و شبکه های اجتماعی


دکتر رحیم پور ازغدی ، روش های مورد استفاده دنیای غرب برای تغییر سبک زندگی جوامع به خصوص جامعه اسلامی ایران  و سوق دادن آن به سمت سبک زندگی غربی را بیان  و با بیان روایات و احادیث مرتبط ، اختلافات جامعه امروزی ما با جامعه ایده آل اسلامی را مطرح کردند . در ادامه ایشان ، آمارهایی را به منظور شناساندن چهره واقعی  و ذلت بار و کثیف سبک زندگی غربی  بیان کردند که نشانگر عمق فاجعه در تمام زمینه ها اعم از عدم رعایت  حقوق انسانی  زنان و کودکان بود .

در نهایت خواسته دکتر رحیم پور ازغدی از فعالین سایبری مطالعه یک دوره کتب شهید مطهری ، کتاب های آیت الله مصباح ، آیت الله جوادی آملی و خواندن قرآن نهج البلاغه و صحیفه سجادیه به صورت مستمر بود تا بتوانند با اطلاع ، بصیرت و هوشمندی وارد این عرصه شوند و از مراقبت نفس لحظه ای غافل نشوند ، زیرا عرصه جنگ نرم سخت ترین  عرصه جهاد است .


مراسم اختتامیه با اعلام اسامی برندگان مسابقه پیامکی و اهدا جوایز توسط پدر شهید هاشم مرگان ازغدی برگزار شد.نوع مطلب : خبر نامه، گزارشات و بازدیدهای جبهه جهادگران، 
برچسب ها : جبهه جهادگران مجازی، مرگان ازغدی، رحیم پور ازغدی، همایش تخصصی رسانه و شبکه های اجتماعی، امام رضا، مشهد، حرم مطهر،

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic